fbpx
WhatsApp Image 2020-12-22 at 18.54.09 (2)
מעיין ביטון

מעיין ביטון

חומרי יצירה ואמנות מומלצים לעבודה ביומן הויזואלי

חומרי יצירה ואמנות מומלצים לעבודה ביומן הויזואלי

בסדנאות לעבודה רגשית ביומן הויזואלי, סדנאות יומן ריפוי, המשתתפות מבקשות ממני לעיתים קרובות לדעת מהם החומרים בהם אני משתמשת ועליהם אני ממליצה לעבודה באופן שוטף ביומן הויזואלי.

אינני אמנית מקצועית, אינני יוצרת על מנת למכור את עבודותיי, אלא המטרה שלי היא להביא את עצמי לביטוי רגשי בציור וכתיבה. לכן אני משתדלת למצוא איזון בין חומרי יצירה איכותיים שיביאו לתוצאות טובות ויהיה כייף וקל לעבוד איתם, לבין מחירים זולים שיאפשרו לי לקנות ולהתנסות בחומרים שונים בלי לחשוב פעמיים. כלומר, אינני זקוקה למוצרים הכי טובים שקיימים בשוק – אלא לטובים ולזולים, אשר מספקים אותי.

הרשימה הזאת תתעדכן ככל שאתנסה בחומרים ובמוכרים שונים. המאמר והלינקים ניתנים בעקבות בקשות חוזרות ונשנות בסדנאות שאני מנחה, כדי להקל על השיתוף וההיכרות עם חומרים שונים. הקנייה היא באחריותכן, ואם נתקלתן בקושי זה ביניכן לבין המוכר יש לפנות אליו או לאתר ממנו רכשתן.

צבעים מומלצים

צבעי מים: צבעי מים מגיעים באחת מ 3 דרכים: נוזליים בצנצנות, משחתיים בשפורפרות או מוצקים בתבניות קטנות. אני אישית כרגע אוהבת לעבוד עם צבעי מים מוצקים בתבניות, זה עושה אותם מאוד זמינים וקלים לשימוש, לא צריך להכין כלום, רק להרטיב מעט את הצבע עם מים ומכחול והוא מוכן לשימוש. אני גם אוהבת להשתמש בצבעי מים נוזליים: אפשר לרסס מים על הנייר ואז לטפטף מצבעי המים הנוזליים והם מתפשטים בצורה מאוד חופשית ויפה.

צבעי מים נוזליים אקוליין – יצא לי להזמין בעבר דרך אתר מאי-ארט הישראלית, המשלוח היה מהיר והשירות אדיב מאוד!

צבעי מים מוצקים בתבניות – בסדנאות אני משתמשת בצבעי מים רוסיים שנקראים sonnet. ניתן למצוא אותם באתר e-bay או באטסי. האיכות שלהם יחסית למחיר היא מצוינת, הם פיגמנטיים מאוד ובחבילה של 24 צבעים יש גוונים יפייפיים.

סוגים אחרים של צבעי מים שהם מומלצים – ווינזור אנד ניוטון, שמינקה, דניאל סמית. שימו לב שלכל פירמה יש דרגות איכות שונות של צבעים (דרגת סטודנט לעומת דרגת אומן). ככל שיקר יותר, לרוב, זה מעיד גם על איכות גבוהה יותר.

צבעים אקריליים: גם עם צבעים אקריליים מאוד כייף לעבוד, וניתן ליצור איתם שכבות וטכניקות שלא תמיד ניתן לעשות עם צבעי מים. אני אוהבת לעבוד עם שפורפרות של צבעי אמסטרדם. אבל גיליתי שאפילו הצבעים הפשוטים שבחנויות הסטוק השונות יכולים להיות מספקים!

פלטה לצבעי מים

מתאימה לצבעי מים שמגיעים מוצקים בתבניות קטנות (כמו שלי שרואים בתמונה הראשית של העמוד הזה), אפשר להיעזר בה לנסיעות, לערבוב צבעים ועוד. בלינק הזה ניתן לקנות גדלים שונים, ואפשר גם לקטנות קופסאות קטנות למילוי צבעי מים שמגיעים בשפורפרת.

עטי ג'ל

עטי ג'ל חביבים עליי מאוד. הם בעלי צבע מאוד חזק, אפשר לשרבט איתם ולעשות איתם אפקטים יפים, ואפשר לצייר איתם כמעט מעל לכל חומר אחר. אני אוהבת את עטי הג'ל של סקורה sakura. העט השימושי ביותר עבורי הוא עט ג'ל לבן של סקורה. אני ממליצה לקנות עטים בעובי 0.8 או 10. העט הדק יותר (0.5) מגמגם ונסתם מהר. ניתן לקנות ברוב חנויות היצירה והאמנות סטים צבעוניים של עטי סקורה, וגם בודדים. בלינק הזה ניתן לקנות סט של 3 עטים ג'ל של סקורה במחיר מאוד משתלם, קחו בחשבון שלוקח כחודש-חודשיים עד שהמשלוח מגיע. אני קונה בדרך כלל שישה במכה, ככה אפשר לשים בכל קלמר, על כל שולחן ותמיד יהיה בהישג יד עט לבן 🙂

עטים שחורים דקים

איתם כייף לשרבט ולכתוב. אני אוהבת שיש לי עטים שחורים בכל מיני עוביים – החל מהדק ביותר של 0.05, ועד עט עם מברשת, ומה שבאמצע. להלן לינקים לקנייה:

עטי מיקרון פיגמה של סקורה, מגיעים בעוביים שונים.

עט/טוש מברשת שחור עם דיו. מאוד כייפי לציור, צביעה וקליגרפיה.

מכחולים

לצבעי מים אני אוהבת להשתמש במכחולים עגולים – הם עבים בבסיס, ודקים לצורת שפיץ לקראת סופם. המבנה שלהם מאפשר להם להחזיק הרבה מים מצד אחד, ומצד שני לאפשר דיוק ושליטה.

הסט הזה של Bianyo אהוב עליי מאוד.

קיבלתי המלצה גם על הסט הזה, שהוא מעט יותר יקר אבל נראה יותר מקצועי.

נייר

אני ממליצה לעבוד עם נייר מיוחד לצבעי מים, לפחות 300 גרם. לא צריך את הנייר הכי יקר, ובתור התחלה אפילו נייר בריסטול יכול להיות מספק ועדיף על כלום. אם עובדים עם צבעים אקריליים מספיק בריסטול 180 גרם ומעלה, ויצא לי לעבוד עם אקריליים וצבעי מים אפילו על דפי נייר דקים של ספר, כך שהכל אפשרי…

טושים

אני אוהבת לשלב בעבודה שלי טושים של פוסקה, אלה טושים מיוחדים עם צבע אקרילי בתוכם.

בנוסף, כדאי להכיר את הטושים עם המברשת של זיג. אלה טושים עם מברשת סינטטית איתה מציירים, והדיו הוא דיו שנמרח במים וניתן לעשות איתו טכניקות מקסימות.

שבלונות וחותמות

כייף לשלב אותן בעבודה. בעבר הייתי קונה חותמות ושבלונות יקרות מאוד בחנויות שונות, כיום ניתן למצוא מגוון רחב של שבלונות וחותמות באתרים הסיניים בעלות של דולרים בודדים.

ניאוקולר של קארנדאש

צבעי ניאוקולור של קארנדאש הם צבעים איכותיים מאוד. מדובר בצבעי שעווה שנראים כמו הצבעים שהיינו מציירים איתם פעם כשהיינו ילדים… רק שיש להם גוונים משגעים ופיגמנט עשיר מאוד! יש בהם שני סוגים: ניאוקולור1 – אינם מסיסים במים, ובהיותם עשויים משעווה הם בעצם דוחים מעליהם צבעים אחרים ובעיקר צבעי מים. ניתן ליצור עם זה אפקטים מעניינים. צבעי ניאוקולור2 הם פופולריים מאוד, הם נראים בדיוק כמו הראשונים, רק שאם עוברים עליהם עם מכחול מים – הם נמסים ומתפזרים על הדף!

מייבש

לפעמים אין לי סבלנות לחכות שהצבע יתייבש, ואני רוצה להמשיך הלאה כבר לשיכבה הבאה… בשביל זה יש לי מייבש. מייבש יכול להיות פן, כל פן פשוט שיש לכם בבית הוא ממש מספיק. אני משתמשת במייבש שמיועד ליצירה של חברת ריינג'ר. המיוחד בו הוא שהוא לא עושה רוח, אלא רק מפיץ חום מאוד חזק, והוא גם מאוד שקט יחסית לפן. אם אתן מזמינות את המכשיר הזה מחו"ל, שימו לב לוודא שהתקע מתאים לישראל.

מה, כל כך הרבה צריך לקנות?

ממש, אבל ממש לא! הרשימה הזאת היא רשימה חלקית של חומרי יצירה שאספתי לאורך מהלך של הרבה שנים. כשרק התחלתי להתנסות בעבודה ביומן הויזואלי השתמשתי בצבעי מים ועפרונות צבעוניים פשוטים של ילדים שהיו לנו בבית. התעסקתי יותר בקולאז' ואספתי ניירות מפרוספקטים שקיבלתי בדואר, מגזינים שאספתי מחברים, ווושי טייפ שקניתי מדי פעם באיזה חנות יצירה שעברתי לידה. לאורך השנים נהניתי לקנות חומרים שונים ולהתנסות בהם, אבל עם הזמן חזרתי להכי פשוט – וכיום אני משתמשת בעיקר בצבעי מים, עט שחור, עט ג'ל לבן וטושים של פוסקה. אם אני אורזת ואין לי הרבה מקום בתיק אני יכולה להסתדר נהדר גם רק עם צבעי מים ועט שחור. ובינינו, אפשר גם עם עט משרדי וניירות שאספתם מסביבכם לעשות יופי של עבודה ביומן ותהליך רגשי עמוק ונהדר. בסדנאות "יומן ריפוי" שנערכות דרך הזום, אני יודעת שלא לכולן יש הכל, ואני תמיד מציעה אלטרנטיבות כדי שכולן יוכלו ליצור עם החומרים שכבר יש להן בבית.

אז בתור התחלה – אני ממליצה להשתמש במה שיש בבית, ולא להפוך את זה למסיבת שופינג… אחר כך מדי פעם תקנו משהו שאתן מתחברות אליו. אפשר להתנסות בחומרים אצל חברותף או לראות ביוטיוב מה חומר מסוים עושה. לדאבוני, מאהדת הקניות, יש אצלי חומרי אמנות רבים שמעלים אבק במדפים ואני ניגשת אליהם מעט מאוד. בסוף הלב יודע לבחור בחומרים הקבועים שאיתם הכי נרצה לעבוד לאורך זמן.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן