fbpx
ויסות רגשי
מעיין ביטון

מעיין ביטון

חרדה חברתית: הביצה שהתחפשה…

חרדה חברתית היא חרדה מאוד מתעתעת. היא יכולה בקלות לבלבל אותנו ולהתחפש להפרעה אחרת ממה שהיא באמת, ואז נלך סחור סחור בחיפוש אחר הטיפול המתאים, אבל שום דבר בעצם לא ממש עוזר….

כך הגיע אליי זוג הורים שחששו שבנם לוקה באוטיזם. לא רצה להיפגש עם חברים, לא שיתף אותם ברגשותיו, הלך והסתגר בחדרו רוב ימיו. בפגישות הראשונות איתו חשבתי שהוא סובל מדיכאון, אך לאחר תחקור מעמיק יותר – האמת התגלתה: מדובר בחרדה חברתית.

לאחר טיפול של מספר חודשים, הוא החל משתף את הוריו בשיח רגשי עמוק. הם גילו את ילדם מחדש, גילו אצלו עומקים רגשיים שלא ידעו על קיומם קודם. בני כיתתו גילו אותו מחדש, והוא הפך לנער אהוב מאוד בכיתתו. אומנם הוא לא מעוניין להיות מסמר המסיבה, אבל הוא התחיל להיות מוזמן למסיבות, ולא רק זה – אלא גם להגיע ולקחת חלק.

חרדה חברתית

במקרה אחר, הגיעה אליי אישה צעירה שאמרה שהיא מרגישה שהיא לא מכירה את עצמה. היא תיארה כל מיני סיטואציות בהן היא משתתקת, שאין לה מה להגיד, שהיא מתקשה "לזרום" עם הסביבה. הרגשתי ששתינו מתקשות לשים את האצבע על הנקודה המדויקת, מדוע היא כל כך מתקשה. אחרי מספר פגישות קטן משהו שהיא ציינה הקפיץ אותי. החלטתי לבדוק איתה את האפשרות של חרדה חברתית. היא זיהתה את עצמה בכל פרמטר שהבאתי בפניה, ופתאום הכל נהייה ברור. כל מה שהיא מרגישה הוא בעצם חרדה חברתית בתחפושת. מבט ההקלה שעל פניה בסיום אותה פגישה חרוט אצלי ומזכיר לי כל פעם מחדש כמה חשוב לבצע אבחנה נכונה לפני שמתחילים לטפל.

 

חרדה חברתית יכולה "להתחפש" ללקויות אחרות

לפעמים אדם עם חרדה חברתית נראה לאחרים כמו אדם עם לקות חברתית. האדם עצמו או סביבתו יחשבו שהוא רק צריך "ללמוד איך" מתקשרים בצורה נכונה בחברה, ואז יהיה לו יותר קל. הוא עשוי להיראות כאדם שלא "מבין" סיטואציות חברתיות, או שהוא מפרש אותן בצורה שגויה.
לפעמים חושבים שמדובר על אנשים עם לקות תקשורתית כלשהי – חושבים שמדובר באדם שלא יודע להביע את עצמו בצורה נכונה בהתאם לסיטואציה החברתית.  לפעמים עשויים לחשוב שהאדם עם החרדה החברתית הוא אולי קצת טיפש ופשוט אין לו באמת משהו להגיד.

מהי חרדה חברתית?

חרדה חברתית מוגדרת ב- DSM (הספר הפסיכיאטרי המאבחן הפרעות נפשיות) בין היתר, כתחושת חרדה ממצבים חברתיים. העניין הוא שלעיתים אנשים הסובלים מחרדה חברתית לא תמיד ידעו להסביר לאחרים ו/או לעצמם שמה שהם חווים היא חרדה. הם יכולים להגיד שפשוט אין להם מה להגיד, שהם מעדיפים להיות לבד, שיש להם ביטחון עצמי נמוך, שלא נעים להם לעמוד מול קהל… והמילה פחד או חרדה לא תצא כלל מגרונם.

היות וחרדה חברתית היא מתעתעת, מאוד חשוב לאבחן אותה ולהבדיל בינה לבין דברים אחרים שדומים לה. למשל: אגורופוביה, שהיא פחד ממקומות פתוחים ו/או הומים, דיכאון – שאולי בגללו האדם נמנע מסיטואציות חברתיות ולא בגלל חרדה, אוטיזם – שעיקר איפיונה הוא בלקות תקשורתית -חברתית, ולכן אדם הסובל מחרדה חברתית עשוי להיראות כמי שלוקה ביכולותיו החברתיים והתקשורתיים. ועוד.

אחת הדרכים המקובלות לאבחנת חרדה חברתית, היא שאלון לייבוביץ. ממלאים אותה יחד עם המטפל, והיא יכולה למקד את הטיפול בנושא של החרדה החברתית במקום ללכת לאיבוד בין שלל הסימפטומים שהאדם חווה (כגון תחושה שאין לי מה להגיד, או שלא כדאי לאחרים להיות חבר שלי). אנשים רבים חשים הקלה גדולה כאשר הם מבינים ממה הם סובלים. פתאום כל הנקודות מתחברות יחד ונותנות תמונת מצב הרבה יותר ברורה, עם תוכנית טיפול ברורה ליישום.

איך מטפלים בחרדה חברתית?

חרדה חברתית היא ברת טיפול! בטיפול התנהגותי קוגניטיבי ניתן לבנות תוכנית טיפול המותאמת למטופל, בקצב שלו ובדרך המתאימה לו. מניסיוני, מטופלים רבים משפרים את איכות חייהם לאחר טיפול זה. בטיפול אנחנו גם מקלים ולומדים להתמודד עם מה שקורה עכשיו בחיי היומיום שלנו, וגם מקבלים כלים להתמודד עם כל מצב בהמשך חיינו. אני אף פעם לא מבטיחה שאדם שקט שלא אוהב להיות בחברת אנשים יהפוך לחיית מסיבות. אבל שיהיה לו כייף להיפגש עם חבריו, שהוא יראה במפגש עם אחרים כבילוי ולא עינוי – זאת בעיניי מטרה משמעותית וברת השגה עבור הטיפול.

בטיפול אצלי ניתן לשלב בין הטיפול ההתנהגותי קוגניטיבי לבין שיטות טיפול רוחניות ואנרגטיות המגיעות למקומות עמוקים, שורשיים, שאינן נובעות מהמודע שלנו. למשל, בתטא הילינג ניתן להגיע למחשבות הלא מודעות של האדם ולשנותן, ובשיטות טיפול אחרות כמו שחזור גלגולים אנחנו יכולים להגיע למקום שבו הכל התחיל, אם בגלגול אחר או בטראומה שהאדם אינו זוכר, ולשחרר אותה.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן