fbpx
מעיין ביטון

מעיין ביטון

גירושין וילדים בגיל הרך – המלצות להורים גרושים (חלק ב')

גירושין וילדים בגיל הרך – המלצות להורים

זהו חלקו השני של מאמר בן שני חלקים. קיראו ראשית את חלק א' – גירושין וילדים בגיל הרך

חלק ב'

המלצות נוספות עבור גירושין וילדים בגיל הרך: חשוב לדבר עם הילדים על הגירושין ועל השינויים שנוצרו בחיים. גם אם הילד עדיין אינו מדבר, הוא רגיש לשינויים שקורים סביבו. הוא מרגיש שמשהו מתרחש. גם אם יכולת הקליטה שלו מוגבלת רק להבנה הפעוטה שהוריו פחות פנויים אליו, או שהם יותר עצובים או כועסים או חסרי סבלנות.

תמלול המצב למילים ולמעין "סיפור" (נרטיב) ברור יקלו עליו להבין מה קורה סביבו. ככה הוא יגדל לתוך מציאות ברורה, להבדיל ממציאות בה לא מובן לו למה אחד ההורים כבר לא ישן בבית, או למה יש מתח בין ההורים. הילדים בגיל בו הם חווים את המציאות דרך הוריהם. לכן, חשוב לספר ולדבר על מה שקורה גם כאשר מדובר על גירושין וילדים בגיל הרך. חשוב להתאים את המילים לגיל, לרמת ההתפתחות וההבנה של הילד ולאופיו. כאשר מתרחשים גירושין והילדים בגיל הרך, נסחו סיפור פשוט וחד משמעי. למשל – אבא ואמא נפרדו והם חיים כרגע בבתים אחרים ולך יש שני בתים – אחד אצל אבא ואחד אצל אמא, או כל וריאציה אחרת שתשקף בפשטות את המציאות החדשה ואת המשמעות היומיומית שלה עבור הילדים. חשוב להבהיר  ולהדגיש לילד שהורים לא נפרדים מילדיהם, וכי אתם תמיד תמשיכו להיות אבא ואמא שלו.

כאשר הילד שואל שאלות – ענו לו בפשטות. חישבו מראש על שאלות קשות שעלולות לעלות (כמו – למה נפרדתם? האם גם ממני תיפרדו? אמא שונאת את אבא? ועוד). היו מוכנים עם תשובות שאתם מרגישים שלמים איתם. אם הילד "התקיל" אתכם בשאלה שאינכם יודעים לענות עליה, או שטעונה מדי רגשית עבורכם, אתם יכולים להגיד לו שזו שאלה חשובה שאתם רוצים לחשוב עליה. זה גם בסדר לפעמים לענות – "אינני יודע". חישבו והכינו את עצמכם, וחיזרו אליו עם תשובה יותר מאוחר. הקפידו שהתשובות יהיו כאלה שיאפשרו המשך קשר תקין גם עם ההורה השני (על כך מומלץ לקרוא גם ב-9 טיפים להתנהלות נכונה יותר עם הילדים).

אם אתם חשים קושי לדבר על הגירושין עם ילדים בגיל הרך, שוחחו לפני כן עם אדם קרוב או איש מקצוע שיכול לספק לכם תמיכה (על כך הרחבתי במאמר על עזרה רגשית להורים גרושים). חישבו איתו על שאלות שעלולות להתעורר אצל ילדיכם, והתאמנו על תשובות ראויות. תשובות פשוטות אשר אתם מרגישים שלמים איתם ותוכלו להגיד אותם לילד בשיוויון נפש, יתקבלו, לרוב, בצורה טובה על ידי ילדיכם. חשוב לאפשר לילד להמשיך לדבר על הגירושין במהלך היומיום ושיוכל לבטא את מחשבותיו ורגשותיו בנושא. אם לא תענו על שאלותיו, ילדיכם יחשוב שמדובר על נושא שאסור לדבר עליו והוא יפסיק בשלב מסוים לשתף אתכם בקושי שלו. הוא עלול להכליל מהמקרה הזה וללמוד שבאופן כללי לא כדאי לשתף ברגשות וקשיים כי הוא לא מקבל על כך מענה מהוריו.

כאשר יש גירושין וילדים בגיל הרך, צפו לקשיים התנהגותיים אצל הילדים. צפו לרגרסיה בהתנהגות של הילד. ילדים קטנים מתקשים לבטא את עצמם מילולית, לכן הם מבטאים את עצמם ואת המצוקה שהם חשים דרך התנהגותם. ראשית, חשוב לזכור שהילד לא עושה "דווקא" אלא מגיב למצב חדש בחייו עליו אין לו שום שליטה. נסו לזהות מדוע הילד בוכה (הוא רגיל שאבא משכיב אותו לישון אבל הוא לא נמצא, הוא רוצה לשחק בצעצוע שנמצא בבית של אמא, הוא מוצף רגשית לאחר ביקור טעון או ריב של ההורים ועוד). שקפו לו את הסיבה להתנהגותו – לדוגמא "אני מבינה שאתה מתגעגע לאבא, אבל אבא גר עכשיו במקום אחר, ואתה תראה אותו ביום חמישי".  או – "יכול להיות שאת עצבנית בגלל שקשה לך עם המצב החדש בבית?". יכולים להיות גם מצבים פחות מורכבים רגשית כמו  – "אני חושב שאתה בוכה כי אתה עייף עכשיו. אולי אני אקריא לך סיפור במיטה?". השיקוף יעזור לילד להבין מה הוא מרגיש, למה לא טוב לו ומה גורם לו לבכות. השיקוף שלכם יפתח אצלו יכולת לביטוי רגשי, ויעזור לכם להתנהל ביומיום, כאשר לכל התנהגות יש סיבה אמיתית שעומדת מאחוריה. לאחר תקופה שתקפידו לשקף לילד את המניע להתנהגותו, יתכן והילד ילמד לשקף לעצמו את רגשותיו ובכך להקדים תרופה למכה. אני יכולה לתת לכם לדוגמא את בני, שבגיל שלוש בכה בגן המשחקים. כששאלתי אותו למה הוא בוכה, הוא אמר לי – "אמא אני עייף ועצבני היום. אני חושב שכדאי שנלך הביתה עכשיו". אני לא צריכה לפרט כמה זה הקל עליי שבני מסביר לי את הסיבה שהוא בוכה ומוכן ללכת הביתה מהגינה בלי צעקות ומריבות.

גירושין וילדים בגיל הרך הוא תמהיל מורכב, ויש להתייחס למצב ברגישות ועדינות יתרה. יחד עם זאת, אני סמוכה ובטוחה כי בהתנהלות נכונה הילדים יוכלו להתגבר על המצב ולצמוח ממנו.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן