fbpx
אישה רגישה
מעיין ביטון

מעיין ביטון

מה מניע אנשים עם ADHD לעשייה? איך מוצאים מוטיבציה כדי לעשות מטלות

מה מניע אנשים עם ADHD לעשייה? איך מוצאים מוטיבציה כדי לעשות מטלות

אצל הרבה אנשים, עצם הידיעה שיש להם מטלה או תאריך גמר מסוים, מספיק כדי להניע אותם לעשיה. ההבנה שאם לא אעשה את המטלה תהייה לכך תוצאה כלשהי – יפטרו אותי מהעבודה, לא אקבל את הציון שאני רוצה / צריך, וכדומה, או ההבנה שיש שכר בצידה של ההשקעה – ארוויח כסף, יעריכו אותי וכו', מספקות מוטיבציה לעשייה עבור אנשים רבים. אבל המצב שונה אצל מי שסובל מ-ADHD. הם יודעים שהם צריכים, הם יודעים שזה חשוב, ועדיין מתקשים להניע את עצמם. הסיבות לעיל אלה לא סיבות מספקות עבור אנשים רבים הסובלים מ ADHD.

למבוגרים עם ADHD יש סדרי עדיפות אחרים הנקבעים על ידי ה-ADHD שלהם. הבנה של מה גורם לך לתעדף משימות יכול לעזור לך בכך שתוכל להשתמש בתכונות אלה כדי למצוא מוטיבציה לעשיית מטלות.

  1. עניין

מובן שרוב האנשים מעדיפים לעסוק במשימות מעניינות, אבל עבור אנשים עם ADHD, המשימות המעניינות כמעט תמיד מקבלות עדיפות. גם אם יהיו לכך השלכות קשות, או שזה יוסיף לחץ להשלמת משימה אחרת. העניין יכול להיות ספציפי ולאורך זמן (המכונה לפעמים עניין מיוחד), משהו שבא והולך, או משהו שרק לרגע מעורר את העניין שלך. אם עניין הוא גורם מוטיבציוני עבורך, אז לצרף מטלה משעממת ורפטטיבית כמו קיפול כביסה יחד עם הקשבה להרצאה מעניינת או צפייה בסרט מרתק, יכולה לעזור לך.

  1. תחרות

המוח עם ADHD אוהב אתגר. בין אם זה לבחון את פתרון הבעיות היצירתי שלהם או תחרות המשווה את כישוריהם לאחרים, רוב האנשים עם ADHD נהנים מאוד מתחושת ההישג שמגיעה מהשלמת משימה קשה או בדיקת כישוריהם.

הניסיון של שליטה במיומנות חדשה או שיפור על ביצועים קודמים יכול להיות מניע במיוחד עבור אנשים עם ADHD. אם אתם מזהים את עצמכם כאנשים שתחרות מניעה אתכם, תוכלו להוסיף אלמנט של תחרות למטלות משעממות כדי לעורר בכם יותר מוטיבציה לבצע אותן.

  1. חידוש

למרות שהוא חולף מטבעו, חידוש הוא חוויה רבת עוצמה עבור מבוגרים עם ADHD. אנשים עם ADHD שמים לב לשינויים: מסביבה חדשה לחלוטין לשינויים עדינים בשגרה, בכלים, או במשימות. לעתים קרובות הם מרגישים תחושה של אנרגיה מחודשת או סובלנות למשימות שאין עבורן מוטיבציה, כאשר הם חווים איזשהו חידוש.

  1. דחיפות

אולי המרכיב הברור ביותר שכרוך בהרבה משימות, דחיפות היא תחושה מוכרת ומעוררת מוטיבציה לרוב האנשים, עם או בלי ADHD. ההבדל כאן הוא שכאשר מתמודדים עם דחיפות, אנשים רבים מרגישים לחוצים באופן שמקשה עליהם להיות פרודוקטיביים או להשלים משימות. מצד שני, אנשים עם ADHD מתודלקים ומונעים לעתים קרובות על ידי תחושת הדחיפות. הם אפילו נכנסים לתקופות של מיקוד יתר, שבו הם יכולים להתעלם מכל הסחות הדעת ולהיות "מכוונים" באופן מלא למשימה שעל הפרק. אם אתם מזהים את עצמכם כמונעים על ידי דחיפות, יכול להיות שלהגדיר דדליין למשימה שקשה לכם להניע את עצמכם בה, יהיה יעיל ויתן לכם מוטיבציה להשלים את המשימה.

מה עוד יכול להשפיע על המוטיבציה?

מעבר לקשיים הללו, דחיינות של משימות יכולה להיות גם קשורה לערך עצמי. אנשים רבים עם ADHD חוו תחושות קשות אל מול משימות ומטלות שקיבלו לאורך השנים בבית הספר ובמקומות העבודה שלהם. החוויות הלא נעימות, התחושה שאני לא עושה מספיק, או שאני פשוט לא יכול, איפה שכל השאר מצליחים בקלות, משפיעה מאוד על החוויה והתפיסה של מי אני ובכך גם על היכולת לבצע משימות כהלכה. על ההיבטים הללו מאוד כדאי לעבוד ולעבד אותם בטיפול.

 

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן