fbpx
טיפול רגשי בזום
מעיין ביטון

מעיין ביטון

מוצפת? למדי לבקש עזרה! משאבי תמיכה עבור אימהות רגישות

הצפה רגשית

מוצפת? למדי לבקש עזרה! משאבי תמיכה עבור אימהות רגישות

למה אני כותבת על משאבי תמיכה עבור אימהות רגישות?
הסיבה היא מאוד פשוטה. כדי שתוכלי לדאוג ולטפל בילדייך, את צריכה להיות פנויה לכך רגשית. אם את מוצפת רגשית, עצובה, חרדתית, שחוקה, עייפה – לא תוכלי להיות פנויה רגשית לילדיך. גם אם תנסי "לעשות את עצמך" ולשים חיוך מזויף  כדי לשדר לילדים "עסקים כרגיל", הילדים מרגישים שזה מזויף. בפועל, לא תהיי שם באמת עבורם.

מניסיוני בטיפול בנשים רגישות, מצאתי שרובן מצהירות על עצמן שאינן יודעות לבקש עזרה. הן יהיו מוצפות, ירגישו רע, יתפקדו בקושי, אבל לא ירימו טלפון לבקש עזרה. יתכן והדבר כלל לא יעלה בדעתן. יתכן שיחשבו על כך אבל יחששו מדחייה, יחששו לכפות את עצמן על אחרים, או להיות לנטל.

היות ואמא עצובה = אמא לא כ"כ מתפקדת, וכולנו יודעות שאמא שמחה היא אמא טובה יותר לילדיה, הגיע הזמן ללמוד לבקש עזרה. והצעד הראשון הוא ללמוד ממי בסביבתך את יכולה לבקש עזרה במצבים שונים. חשוב ליצור מערכת תמיכה שתחזק אותך, תהייה שם להקשיב לך בכל מצב.

מהם משאבי תמיכה?

אפשר לדמות את משאבי התמיכה לאדוות במים, יש מעגלי תמיכה מיידיים וראשוניים ויש מעגלי תמיכה רחוקים יותר.

המעגל הראשון, הקרוב ביותר, הוא מי שחי איתך. אם את חיה עם בן/בת זוג (כדי להקל על הכתיבה אתייחס מעתה והלאה לבן זוג), הוא יכול להוות עבורך המעגל הראשון לתמיכה.

מעגל התמיכה השני יהיו האנשים הקרובים אלייך ביותר, איתם את בקשר יומיומי. זו יכולה להיות המשפחה המיידית: אבא ואמא שלך, אח/אחות, קרובי משפחה אחרים, ואלה יכולים להיות חברים טובים.

מעגל התמיכה השלישי יהיה חברים מעט יותר רחוקים. אלה יהיו גם חברים לעבודה, וכן, אנשי מקצוע מהקהילה – מורה של הילדים, יועצת בית הספר, ואנשים אחרים שאתם נמצאים איתם בקשר יומיומי בקהילה שלכם. לא כל האנשים במעגל התמיכה השני יהיו הכתף הנכונה לבכות עליה.

לפעמים צריך לבחור – מי בסיטואציה כרגע יכול לעזור לי הכי הרבה. למשל, אם את מרגישה פתאום מאוד מודאגת ממצבו החברתי של בנך בכיתה, יכול להיות שבמקום להתקשר לחברה טובה, כדאי להרים טלפון למורה ולבדוק מה באמת מצבו. לנשים רגישות לעיתים קורה שמצבים שנראים להן מאוד קשים וקריטיים, בפועל הרבה פחות נוראיים ממה שהיה נראה. בחירה דווקא במישהו שיכול לתת תמונת מצב יותר מאוזנת, עדיפה על חברה שרק תתמוך או תגיד כמה מצבך נורא ואיום.

מעגל התמיכה הרביעי יהיה בדמות מכרים יותר רחוקים, או אנשים חדשים שתכירו. למשל אמהות אחרות שדומות לכן, שגם הן רגישות וזקוקות לתמיכה סביב התמודדויותיהן. אנשי מקצוע כגון מטפלת רגשית, מאמנת או פסיכותרפיסטית וכדומה שיוכלו לכוון אותך איך להתמודד עם הרגישות שלך ולהפוך אותה ממעמסה ליתרון.

מעגל התמיכה הרביעי יכול להיות גם קבוצות תמיכה, קבוצות בפייסבוק (אמהות שוקעות למשל, או הקבוצה של לירון  גור שטייגמן – #זמןאמא). כדאי לבדוק מה מתקיים בקהילה שלך על מנת לבסס לעצמך מעגלי תמיכה.

אבל יש משאב אחד שהוא הכי חשוב: את בעצמך.

משאב התמיכה הכי חשוב הוא את בעצמך.

למרות ובגלל (!) שלעיתים את מרגישה שאת במצב מבולבל, אולי אפילו כאוטי, זהו הזמן הכי חשוב לדאוג לעצמך. מצאי דברים קטנים שתוכלי לעשות כדי לתמוך בעצמך. חברה טובה שלי סיפרה שהטיפול הכי טוב עבורה הוא האמבטיה שהיא עושה לעצמה פעם בשבוע אחרי שהילדים שלה הולכים לישון. היא מוזגת לעצמה כוס יין, שמה מוזיקה שהיא אוהבת, ונהנית מהחום של המים.

אני באופן אישי גיליתי בשנים האחרונות את תחביב הציור שאהוב עליי מאוד, ובזמנים שאני מרגישה שהמתח גואה, אני עוצרת הכל ויושבת בשקט לצייר.

תרגול עבור אימהות רגישות

אחד הדברים שנגישים לנו תמיד – היא הנשימה. לעיתים, בשעות אחר הצהריים, כשהילדים שלי מתרוצצים בבית ואני מרגישה שהשקט הפנימי שלי הולך ונעלם, דווקא אז באמצע הסלון הרועש אני עוצמת את העיניים לכ-60 שניות, ומקשיבה לנשימות שלי. הפלא ופלא, כל העולם מסביב נעלם, והשקט שבפנים משתלט על הכאוס. אני פותחת את העיניים אחרי דקה ומרגישה הרבה יותר פנויה לילדיי.

את יכולה לנסות את זה עכשיו. אפילו עם עיניים פקוחות, בזמן שאת קוראת את המילים הללו, קחי נשימה עמוקה. הכניסי את האוויר דרך האף, וכווני את הנשימה עמוק לכיוון הבטן (ולא לבית החזה). כעת הוציאי את הנשימה לאט לאט דרך הפה. חיזרי על זה 3 פעמים. ברוב המקרים זה כבר גורם לתחושה טובה יותר.

נשימה עמוקה מאפשרת לחמצן לעבור בצורה טובה יותר בגוף, החמצן שמגיע למוח גורם לתחושת רגיעה, ומאפשר להתרכז יותר במה שקורה סביבכם.

גם את יכולה למצוא לעצמך את מה שממלא עבורך את המצברים, מחזק אותך, ומאפשר לך להיות יותר פנויה רגשית ופחות מוצפת. יש אנשים שהליכה או פעילות ספורטיבית אחרת גורמת לתחושה טובה, יציאה עם חברים, ריקוד, לשיר, האזנה למוזיקה או כל פעילות אחרת. מה שחשוב, שתמצאי משהו שממלא אותך, גורם לך הנאה. חשוב שזה יהיה משהו פשוט שנגיש עבורך וקל לדאוג לכך שיתבצע. גם לא חייבים לעשות תמיד אותו הדבר. אפשר כמובן לגוון ובכל פעם לעשות משהו נחמד שמאפשר לך לייחד קצת זמן לעצמך.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן