fbpx
מעיין ביטון

מעיין ביטון

לאילו תגובות רגשיות של ילדים להורים גרושים לצפות?

ילדים להורים גרושים – לאילו תגובות רגשיות לצפות?

הורים אשר נמצאים בתהליכי גירושין, עסוקים מאוד בשאלה כיצד הילדים יגיבו, ואילו השפעות יהיו לגירושין עליהם?

מחקרים מראים כי לגירושין יש לעיתים השפעה שלילית על ילדים להורים גרושים – על הדימוי העצמי של הילד ועל תחושת הביטחון שלו בתוך המשפחה. ישנה חשיבות גבוהה לכך שהורים ידעו לזהות את התגובות הרגשיות האופייניות למצבי גירושין. במאמר זה אפרט תגובות רגשיות אופייניות לילדים שהוריהם מתגרשים, וכיצד ניתן לזהות אותן ואת הביטויים שלהן.

אז למה לצפות?

ניתן לצפות מהילד שירגיש קשת של רגשות – החל מעצב, כעס, אדישות ועד התנתקות. זה יכול להיות כל אחד מהם בנפרד, או כולם ביחד. בספרות המקצועית משווים את הגירושין לתחושה של אובדן – הילד מאבד את התא המשפחתי אליו היה רגיל, וכעת צריך להסתגל לתא משפחתי אחר, לנדוד בין שני בתים, ובכל בית להתרגל להעדרו של ההורה השני. בניגוד לעבר בו היה נהוג לחשוב שישנם שלבי אבל אותם צריך לעבור באופן כרונולוגי, כיום מבינים כי אין חשיבות למתי כל שלב מופיע. השלבים יכולים להופיע בזמנים שונים, להיעלם ולחזור, והם מלווים את תהליך העיבוד הרגשי של הילדים בהתאם למצבם הרגשי, גילם, התפתחותם הרגשית ואופים.

תיאור התהליכים הרגשיים אצל ילדים להורים גרושים:

הכחשה – הילד ממשיך להתנהג כרגיל וטוען ש"הכל בסדר". בתוך תוכו הוא מכחיש את עובדת הגירושין ונמנע מלחשוב עליה ולהתמודד איתה. הילד עשוי להימנע מלשוחח על הנושא, ואף לצמצם את נוכחותו בבית, ויעדיף להיות בבתי חברים או בפעילויות חיצוניות שונות וכך להתנתק מהשינוי הקורה בביתו.

כעס – יכול להיות מלווה באמירות כגון – "למה אתם עושים לי את זה?" "זה לא פייר!". שאלת שאלות קשות כגון – מי אשם בגירושין? ואף נקיטת עמדה של הילד ובחירת צד של אחד ההורים. בנוסף, עשויות לעלות אצל הילד תחושות של נטישה וכעס על כך שההורים אינם מספיק פנויים אליו.

אשמה ומיקוח – ילדים, באופן טבעי וכחלק מתהליך ההתפתחות שלהם, נוטים לראות את העולם באופן אגוצנטרי – כסובב סביבם. לכן הם ירגישו שכל דבר שקורה קשור אליהם וקרה בגללם. בעקבות זאת אצל ילדים להורים גרושים עלולות לעלות תחושות של אשמה, מחשבה שהגירושין קרו בגללם או בגלל משהו שהם עשו. הילד עלול לחשוב שבגלל שהיה "ילד רע" הוריו רבו ונפרדו. הילד גם עלול לנסות להתמקח עם ההחלטה להתגרש, ולהבטיח הבטחות שונות כגון – "אני מבטיח שאני אתנהג יפה! בבקשה, רק אל תיפרדו!".

עצב – הילד יביע תחושות של עצבות, עלול לאבד עניין בתחביבים האהובים עליו והם יראו לו כלא חשובים. יתכן וימעט להיפגש עם חברים ו/או ימעט לאכול. לכך יכולות להיות מלוות מחשבות של ייאוש על העתיד והתמקדות בצדדים השליליים של הגירושין.

קבלה – לאחר תהליך רגשי בו הילד עיבד את הגירושין ואת משמעויותיו, נצפה ממנו להגיע לקבלה של המצב. אומנם, יש לגירושין השלכות אשר חלקן שליליות אך בזכות תהליך נכון הן יכולות להיות גם ניטרליות ואף חיוביות. יש להוסיף, כי אין זה סביר שתחושות קבלה יעלו סמוך מאוד להודעה על הגירושין. במקרה כזה מדובר בעצם בהכחשה של הילד את המצב והפעלת מנגנון של הימנעות מהתמודדות עם הקושי.

איך נזהה מתי ילדים להורים גרושים זקוקים לעזרה? 

 ראשית, חשוב לשים לב לתפקוד הילד במסגרת החינוכית. אצל ילדים להורים גרושים ניתן לצפות לירידה מסוימת בלימודים, אך ירידה דרמטית או ירידה שאינה מתאזנת בחזרה למצבה הקודם גם לאחר תקופת מה, מעידה על מצוקה רגשית קיצונית הדורשת מתן עזרה. גם התפרצויות זעם, חוסר תיאבון הנמשך לאורך זמן, הסתגרות בחדר או להיפך – הימנעות מהימצאות בבית, אדישות יתר למצב, אמירות של ייאוש ואמירות אובדניות – גם כל אלו יכולים להעיד על מצוקה רגשית קיצונית.

במידה ואתם חוששים שמצבו של הילד מתדרדר, פנו במהרה לעזרה אצל איש מקצוע. פנייה בזמן יכולה ליצור את ההבדל בין הפיכת הגירושין למשבר אשר עשוי לגרום לנזק להתפתחותו של הילד, לבין הפיכתם להזדמנות לצמיחה והתפתחות חיובית. מהגירושין הילדים יכולים ללמוד כיצד להתמודד עם משברים ושינויים בחייהם, זאת במידה והתנהלות הסביבה היא נכונה ומותאמת למצבם הרגשי.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן