fbpx
מעיין ביטון

מעיין ביטון

הורים גרושים – כדי שתוכלו להיות לצד ילדיכם, גם אתם זקוקים לתמיכה

הורים גרושים – כדי שתוכלו להיות לצד ילדיכם, גם אתם זקוקים לתמיכה

לאחרונה קיבלתי מספר פניות להתייעצות מהורים שנמצאים בהליכים של פרידה אך מסיבות שונות עדיין חיים עם האקס/ית. הם חשים שהמשך חיים משותפים עם מי שהם רוצים להיפרד ממנו, מביאים לקשיים רבים. קשה יותר לשמור על סבלנות, קשה יותר לשמור לא לריב מול הילדים, אין חשק להיות בבית ויש תחושה קשה של ניכור ומתח באוויר.

מצוקה רגשית עולה לא רק אצל הורים שחולקים בית עם הפרוד/ה, אלא גם אצל הורים שכבר התגרשו. תחושות של בדידות, קושי או מצוקה מכל סיבה שהיא עלולים להציף מדי פעם את הנפש ולהקשות על תפקוד בכל תחומי החיים, כולל התחום ההורי. הורים גרושים וילדיהם נמצאים במקום רגיש, ומציאת תמיכה עבורכם, ההורים, תוכל להקל על המצב ולשפרו.

לתחושות אלו מתווספות גם תחושות של אשמה כלפיי הילדים. אני כבר לא ההורה שרציתי להיות, אני לא מצליח לשמור על עקביות ויציבות עבור הילדים, איבדתי את הסבלנות שלי. איך אוכל לשפר את התפקוד היומיומי שלי מול הילדים? איך הורים גרושים וילדיהם מצליחים לשמור על איזון בבית כאשר ההורים, הצד שאמור להיות התומך והחזק, נמצאים בקשיים וחווים משבר ושינוי כל כך גדול בחייהם?

התשובה טמונה בגיוס של תמיכה מהסביבה. רבים מאיתנו מתקשים לבקש עזרה כשאנחנו זקוקים לה. אך מצב של מתח וקושי דורש מכם, ההורים, למצוא את הדרך להיעזר בכל מי שניתן. חישבו מה יכול לעזור לכם במצב שלכם – אולי למצוא מקום מגורים חלופי, אולי למצוא מישהו שישמור על הילדים כדי שתוכלו להתאוורר, אולי מישהו שיבשל או ינקה ויקל על הצד הלוגיסטי של החיים, אולי מישהו לצחוק איתו או לבכות איתו.

שבו ורישמו את כל הצרכים שלכם, הרשו לפנטזיות שלכם לרוץ. ואז עיברו על הרשימה שלכם וחישבו מי יכול לתת לכם מענה, גם אם חלקי? גייסו את עזרת קרובי המשפחה, החברים והשכנים. אולי יש גם עמותות מקומיות שיוכלו לסייע, או אנשי מקצוע שתוכלו לשכור את שירותיהם. אולי השכנה יכולה להסיע את הילדים לחוג או להביא סיר אוכל מדי כמה ימים? חברה שהתנתק איתה הקשר מכורך מציאות החיים אולי תשמח לחזור לקשר, להקשיב ולתמוך בכם, או לחילופין לצאת לערב של צחוק וכייף ולעזור לכם לשכוח מעט את המצב העכור בבית.

אל תתביישו לגייס את הסביבה לתמוך בכם. אנשים אוהבים לעזור, כיוון שזה נותן להם תחושה של ערך ומשמעות. חישבו על עצמכם – פנייה של חבר לעצה בתחום המקצועי שלכם, או לכתף תומכת, גורמת בדרך כלל תחושה של גאווה עצמית ושמחה על כך שהיה ביכולתכם לעזור לחבר. כך אם תאפשרו לאחרים לעזור לכם, חבריכם ירגישו גאווה וסיפוק על כך שעמדו לצידכם כשהייתם צריכים.

אחרי שתסיימו למפות את העזרה והתמיכה שביכולתכם לקבל מהסביבה, הסתכלו גם במראה ובידקו כיצד אתם תוכלו לעזור לעצמכם. האם כרגע זה באמת הזמן לשפוט את יכולותיכם ההוריות? האם זה הזמן להקשות על עצמכם? אולי יש משימות שלקחתם על עצמכם שגוזלות מכם זמן ואנרגיות למרות שאינן קריטיות כרגע? אתם עוברים כרגע תקופה קשה. עשו את כל שביכולתכם כדי לקצר את התקופה הזו ולעבור אותה בצורה הטובה ביותר, אבל גם סלחו וחמלו על הטעויות שאתם עושים. ותרו על רגשות האשמה. הן לא יעזרו לכן, הן רק יקחו מכם עוד כוחות להתמודדות עם המצב. סליחה וקבלה עצמית יחזקו אתכם ויעזרו לכם.

הורים גרושים וילדיהם זקוקים לתמיכה מיוחדת מאנשי מקצוע המכירים את התחום. אני מכירה מספר אנשי מקצוע המתמחים בנתינת תמיכה להורים גרושים ולהורים הנמצאים בהליכי פרידה – פנו אליי ואפנה אתכם לאדם הנכון.

יצירת קשר

מעוניינים לקבל פרטים נוספים לקראת התחלת תהליך טיפולי איתי? מלאו את הטופס.

 

להרשמה לניוזלטר מלאו את הטופס הבא

שתפו את הפוסט

דילוג לתוכן